La capatul drumului catre tine...ma vei gasi pe mine !

Bine ati venit !

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

La capatul drumului catre tine...ma vei gasi pe mine !

Bine ati venit !

La capatul drumului catre tine...ma vei gasi pe mine !

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cuvinte-cheie

Ultimele subiecte

» Jurnal thats_life ( eddy)
O singura inima,o singura minte. Icon_minitime1Lun Dec 15, 2014 1:35 am Scris de thats_life

» Suntem in aceeasi barca !
O singura inima,o singura minte. Icon_minitime1Vin Dec 12, 2014 7:03 pm Scris de thats_life

» Despre Biblie !
O singura inima,o singura minte. Icon_minitime1Mar Dec 02, 2014 11:55 am Scris de thats_life

» Omul in afara trupului
O singura inima,o singura minte. Icon_minitime1Lun Aug 11, 2014 11:47 am Scris de thats_life

» Egoismul !
O singura inima,o singura minte. Icon_minitime1Lun Iun 30, 2014 9:13 am Scris de thats_life

» BINELE SI RAUL SUNT EVALUATE DE ACTIUNILE INDIVIDULUI FATA DE SOCIETATE
O singura inima,o singura minte. Icon_minitime1Sam Apr 12, 2014 11:20 am Scris de thats_life

» Despre iubire !
O singura inima,o singura minte. Icon_minitime1Mar Feb 25, 2014 10:36 pm Scris de thats_life

» O singura inima,o singura minte.
O singura inima,o singura minte. Icon_minitime1Mar Feb 04, 2014 8:08 pm Scris de thats_life

» Echilibru : Lumea materiala- Lumea spirituala
O singura inima,o singura minte. Icon_minitime1Lun Ian 20, 2014 7:43 pm Scris de thats_life

Parteneri

forum gratuit



Conectare

Mi-am uitat parola


    O singura inima,o singura minte.

    thats_life
    thats_life
    Admin
    Admin


    Mesaje : 493
    Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

    O singura inima,o singura minte. Empty O singura inima,o singura minte.

    Mesaj Scris de thats_life Joi Sept 27, 2012 7:39 pm

    Există o condiție simplă pentru o viață mai bună a ultimei generații, iar asta este să știe că pe tot pământul, în întreaga umanitate, totul este conectat integral și global și nimeni nu este liber de acest cont general. Toată lumea este conectată cu toată lumea în conexiuni complete pe care le cunoaștem și pe care nu le cunoaștem, cele revelate și cele ascunse. Există milioane de lanțuri întinse între noi, prin gândurile mele și dorințele mele și prin tot ceea ce sunt. Dacă nu le-am descoperit încă, nu înseamnă că ele nu există. Desigur, ele există și sunt tot mai clar revelate în fiecare zi.



    Singurul lucru pe care-l pot face este să înțeleg că acesta este modul în care există, însă înțelegerea nu este suficientă- trebuie să ajung la sentimentul că am fost capabil să utilizez în mod corect situația. Las-o să mă limiteze când fac ceva greșit și să mă împingă înainte în inițiativele potrivite, în funcție de sistemul general în care suntem cu toții conectați unii cu alții.


    Dacă nu simt, voi pierde această oportunitate: Voi începe să spun un lucru și să fac un alt lucru, ceea ce se întâmplă de fapt în prezent.

    Ei bine, în primul rând trebuie să înțeleg asta eu însumi și s-o explic celor din jurul meu. Dar în cele din urmă, acest sistem trebuie să ne fie descoperit, astfel încât să vedem cu adevărat, cu ochii noștri și cu înțelegerea noastră, astfel încât să-i simțim semnalele venind de la inimă la inimă, de la minte la minte.





    Nimeni nu va fi capabil să gândească și să contemple singur. Fiecare va trebui să se conecteze la întreaga lume în gândurile sale. Cu alte cuvinte, avem nevoie de o singură inimă și de o singură minte pentru toată lumea.

    Viața însăși cere unitate. Ne îndreptăm în această direcție și vom ajunge acolo oricum, dacă nu acum, atunci mai târziu. Deci, cum putem face asta? Ne vor ajuta vreun guvern mondial sau vreo poliție mondială? Ce pot face?


    Avem nevoie de un mijloc special, care ne va arăta legătura dintre toți într-o manieră emoțională și cognitivă, astfel încât să nu ne uităm la ea din afara, ci să ne găsim de fapt, pe noi înșine în ea.


    Atunci automat mă voi îngrijora pentru alții: Dacă mă gândesc, mă gândesc la toată lumea, dacă iau o decizie, iau în considerare pe toată lumea. Voi fi puternic și strâns conectat la general. Fără aceasta, nu există nici o șansă să reușim.
    thats_life
    thats_life
    Admin
    Admin


    Mesaje : 493
    Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

    O singura inima,o singura minte. Empty Re: O singura inima,o singura minte.

    Mesaj Scris de thats_life Dum Sept 30, 2012 9:05 pm


    De ce oare fiecare om este diferit, prin talente şi capacităţi
    deosebite, De ce nu s-au născut toţi oamenii genii, cu calităţi sufleteşti
    puternice, pline de sentimente, şi descoperitori de noi ştiinţe. De ce ni s-au
    împărţit din partea Creatorului talente şi dorinţe spirituale şi mentale atat
    de diferite? Fiecare suflet are menirea sa individuală, pentru care s-a
    „rostogolit” în lumea aceasta. Nu trebuie deloc, aşadar, să ne ruşinăm de
    caracteristicile noastre înnăscute. Astfel ne-a creat Creatorul. Tot astfel nu
    trebuie să ne fie ruşine de gandurile noastre, pe care ni le trimite tot
    Creatorul.




    Totuşi, Omul trebuie să-şi ia
    răspunderea pentru REACŢIILE lui la diferitele ganduri, negative. Dacă le
    primeşte precum sunt, fără să li se împotrivească, atunci să-i fie da, ruşine.
    Dacă vrea să le corecteze, el este răspunzător pentru modul în care le va
    corecta, răspunzător de acţiunile iniţiate de el pentru a le putea corecta.
    Acest singur lucru - a căuta corectarea, a se critica - aşteaptă de la om
    Creatorul. Oare cum este posibil ca cineva slab de minte să fie capabil de a
    atinge gradaţii spirituale? „Am procreat pe cei înţelepţi, şi am procreat pe
    cei simpli, am aşezat pe înţelepţi în fiecare generaţie spre a-i corecta pe cei
    simpli, să se contopească din toată inima cu cei care se înalţă, şi astfel vor
    putea şi ei să atingă uniune deplină cu Mine”.




    Dar atunci este de întrebat, pentru ce este nevoie de toţi cei proşti în
    lume? Această întrebare rămane suspendată, cerand explicaţie, pentru că după
    cum ni se pare, cei proşti reprezintă marea majoritate, în comparaţie cu
    numarul mic de înţelepţi din lume!


    Fiecare calitate spirituală are UN reprezentant, un
    suflet. Cei cu însuşiri limitate sunt cei egoişti.

    Înţelepţii, care doresc înălţarea spirituală spre Creator, după
    atingerea corectării proprii, individuale au nevoie de a corecta egoismul
    tuturor celorlalţi, prin preluarea asupra lor a egoului fiecăruia din restul
    omenirii, astfel corectandu-l şi ca urmare înălţandu-se mai departe.



    Fiecare
    creatură îşi are locul său, fiecare are nevoie de ceilalţi
    .
    thats_life
    thats_life
    Admin
    Admin


    Mesaje : 493
    Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

    O singura inima,o singura minte. Empty Re: O singura inima,o singura minte.

    Mesaj Scris de thats_life Joi Noi 29, 2012 11:00 am

    Venind mai aproape de altii inseamna a aduce dorinţele şi gândurile lor mai aproape de tine, astfel încât să le simti ca pe dorintele propriilor tai copii. În acelaşi mod, toată lumea trebuie să devină importanta pentru mine, ca si cum toti ar fi familia mea.

    Atunci voi simţi această "familiala"conexiune mai mult si mai mult, până când încep să simt că sunt părţi din mine, şi chiar mai mult decât atât, că acestia sunt de fapt eu! Aceasta este o problemă pur psihologica.

    In masura in care ma apropii de alţii, simt forţa care umple spaţiul dintre noi.
    Cu cat mai preocupat sunt de fiecare persoană din lume, cu atat mai aproape ajung de Creator şi cu atat mai multe şanse am să-l dezvălui.

    Cu toate acestea, dacă resping pe alţii şi oportunitatea de a veni mai aproape de ei, inconjurandu-ma de interesele mele egoiste, ma închid astfel pe mine si pe oricine altcineva fata de Creator, de bunătate şi abundenţă.
    Astfel, evoc tot răul şi suferinţa în lume.
    thats_life
    thats_life
    Admin
    Admin


    Mesaje : 493
    Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

    O singura inima,o singura minte. Empty Re: O singura inima,o singura minte.

    Mesaj Scris de thats_life Mar Dec 11, 2012 8:42 pm

    O persoana nu stie niciodata ce dorinte se vor aprinde in el in clipa urmatoare. De asemenea el nu va fi capabil sa stabileasca directia dorintelor sale. O persoana nu poate cunoaste starea sa viitoare.


    Omenirea a fost mereu interesata de viitor, dar nu a fost niciodata capabila sa isi atinga interesul. Toate speculatiile noastre isi au radacina in faptul ca viitorul ne e necunoscut.

    De ce? Motivul e ignoranta noastra vizavi de sistemul in care existam. De fapt, e un sistem chiar simplu, de legaturi intre noi toti. Noi suntem cei care determinam aceste relatii reciproce. Eu iti modelez starea prin gandurile mele, iar tu faci acelasi lucru cu mine prin gandurile tale.

    Dorinta mea e rezultatul dorintelor celorlalti care sunt in acest sistem, din moment ce absolut toti suntem interdependenti. Daca gandesc pozitiv, si tu o vei face. Daca gandesc insa negativ, si tu vei avea ganduri negative. E asemenea situatiei in care victima ia infatisarea unui criminal, ca si cum ambii s-ar determina si cauta reciproc.

    Va aflati intr-o retea. Suma starilor fiecaruia determina starea voastra, felul in care ganditi, simtiti, doriti si reactionati.

    Actionati inconstient, nu aveti liber arbitru! Pe langa aceasta interdependenta reciproca universala, functioneaza un plan, un program care conduce toate sufletele catre un scop pre-determinat care se afla in armonie totala si conexiune intre ele.

    Procesul dezvoltarii noatre e un proces de purificare, constientizare si intelegere a felului in care fiecare individ poate participa constient la el.
    thats_life
    thats_life
    Admin
    Admin


    Mesaje : 493
    Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

    O singura inima,o singura minte. Empty Re: O singura inima,o singura minte.

    Mesaj Scris de thats_life Mar Feb 04, 2014 8:08 pm

    Deoarece întreaga esenţă creează nevoi şi nevoile creează gânduri şi concepte pentru a obţine aceste nevoi, pe care dorinţa de primire le cere.
    Şi, cum dorinţele umane diferă unele de altele, la fel nevoile, gândurile şi ideile.


    Mintea noastră serveşte dorinţa. (amintiri)care se trezesc şi urcă ne umplu cu diferite dorinţe şi mintea începe să satisfacă aceste dorinţe, pentru a le realiza.
    Putem crede că suntem foarte inteligenţi şi că mintea noastră include întreaga realitate, dar dacă nu suntem interesaţi în ceva, dacă nu ne priveşte, la fel şi mintea noastră trece peste asta.  Şi asta pentru că mintea este un sclav. Dacă dorim ceva pe plan corporal, acţionează pentru a satisface dorinţa de hrană, sex sau familie. Dacă se trezeşte o dorinţă de respect, este atras de această problemă şi nu ţine cont de alte nevoi. Este acelaşi lucru când vine vorba despre dominare sau bani şi, în general, toate combinaţiile diferite ale cererilor noastre.
    O persoană este motivată de o combinaţie de diferite dorinţe şi mintea funcţionează mereu conform spectrului de dorinţe diferite.
    În general, nu avem mintea cu adevărat liberă. Nu poate fi în întregime rece şi obiectivă, detaşată de sentimente aşa cum o dorim sau credem. Pur şi simplu este un servitor al dorinţei.

    Continut sponsorizat


    O singura inima,o singura minte. Empty Re: O singura inima,o singura minte.

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Mier Mai 15, 2024 9:00 pm