La capatul drumului catre tine...ma vei gasi pe mine !

Bine ati venit !

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

La capatul drumului catre tine...ma vei gasi pe mine !

Bine ati venit !

La capatul drumului catre tine...ma vei gasi pe mine !

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cuvinte-cheie

Ultimele subiecte

» Jurnal thats_life ( eddy)
Suntem in aceeasi barca ! Icon_minitime1Lun Dec 15, 2014 1:35 am Scris de thats_life

» Suntem in aceeasi barca !
Suntem in aceeasi barca ! Icon_minitime1Vin Dec 12, 2014 7:03 pm Scris de thats_life

» Despre Biblie !
Suntem in aceeasi barca ! Icon_minitime1Mar Dec 02, 2014 11:55 am Scris de thats_life

» Omul in afara trupului
Suntem in aceeasi barca ! Icon_minitime1Lun Aug 11, 2014 11:47 am Scris de thats_life

» Egoismul !
Suntem in aceeasi barca ! Icon_minitime1Lun Iun 30, 2014 9:13 am Scris de thats_life

» BINELE SI RAUL SUNT EVALUATE DE ACTIUNILE INDIVIDULUI FATA DE SOCIETATE
Suntem in aceeasi barca ! Icon_minitime1Sam Apr 12, 2014 11:20 am Scris de thats_life

» Despre iubire !
Suntem in aceeasi barca ! Icon_minitime1Mar Feb 25, 2014 10:36 pm Scris de thats_life

» O singura inima,o singura minte.
Suntem in aceeasi barca ! Icon_minitime1Mar Feb 04, 2014 8:08 pm Scris de thats_life

» Echilibru : Lumea materiala- Lumea spirituala
Suntem in aceeasi barca ! Icon_minitime1Lun Ian 20, 2014 7:43 pm Scris de thats_life

Parteneri

forum gratuit



Conectare

Mi-am uitat parola


    Suntem in aceeasi barca !

    thats_life
    thats_life
    Admin
    Admin


    Mesaje : 493
    Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

    Suntem in aceeasi barca ! Empty Suntem in aceeasi barca !

    Mesaj Scris de thats_life Dum Dec 09, 2012 8:48 pm

    Toti suntem intr-o singura barca, dar pur si simplu, inca nu simtim in ce masura, fiecare dintre noi influenteaza soarta noastra comuna. Aceasta este intreaga problema. In lumea noastra globala nu conteaza daca un criminal este departe, sau aproape de mine! In sistemul integral, toti sunt egali si persoana cea mai indepartata de mine este echivalenta cu persoana cea mai apropiata. Suntem toti in aceeasi barca.

    Noi nu vedem inca aceasta retea integrala, dar ne apropiem de revelatia sa. In curand vom simti ca nu exista nici un concept de apropiere sau departare intre oameni, sau ca exista oameni de care am depinde mai mult sau mai putin, pentru ca absolut toti oamenii ne influenteaza in egala masura.

    Acţiunea precede recunoasterea acestui fapt, pentru ca traim intr-o lume de actiuni. Acesta este motivul, pentru care, atunci cand ceva se intampla spun “Oh”, numai dupa ce s-a intamplat ceva. Apoi am uitat si repet aceeasi greseala si din nou tip “Oh!” Dupa o serie intreaga de exclamatii: “Oh-oh-oh!”, in final incep sa gandesc: “Care ar putea fi motivul pentru care aceste lucruri se intampla? Probabil acesta nu a fost un accident!”

    Cat de mult timp va trece pana ce umanitatea, in cele din urma va cumpani bine motivele a tot ce se intampla? Cat timp va dura pana ce toata umanitatea va dori sa inteleaga ca pacea in societate, pacea in toata omenirea si pacea fiecarui individ sunt complet dependente de unul fata de celalalt?

    La fel cum depind de copiii mei, sotul /sotia, parintii mei, sau acele persoane care sunt cele mai apropiate pentru mine – azi, depind de fiecare persoana din lume, in acelasi fel. Adevarul este ca, de aceste alte persoane depind intr-o masura si mai importanta!
    thats_life
    thats_life
    Admin
    Admin


    Mesaje : 493
    Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

    Suntem in aceeasi barca ! Empty Re: Suntem in aceeasi barca !

    Mesaj Scris de thats_life Vin Dec 12, 2014 7:03 pm

    Un intelept nu modifică condițiile exterioare așa cum o face un om de știință ci, mai degrabă, schimbă atributele sale interne și studiază schimbările percepției interne ale lumii.
    Un om de știință studiază natura mineral, vegetal și animal, în timp ce un intelept studiază natura la nivelul ființei umane, Adam, de la cuvântul în ebraică Domeh – asemănător Creatorului, deoarece el spune că, Creatorul a creat omul după chipul și asemănarea Sa.

    Prin urmare, atunci când studiem omul, studiem Creatorul prin studiul asupra noastră și, prin urmare, ne schimbăm până ce devenim ca El. Astfel, vom atinge gândul, planul și scopul final al creației, și lumea devine mai clară și mai ușor de condus…

      Data/ora curentă este: Mier Mai 15, 2024 10:11 pm