La capatul drumului catre tine...ma vei gasi pe mine !

Bine ati venit !

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

La capatul drumului catre tine...ma vei gasi pe mine !

Bine ati venit !

La capatul drumului catre tine...ma vei gasi pe mine !

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cuvinte-cheie

Ultimele subiecte

» Jurnal thats_life ( eddy)
Dumnezeul meu ! Icon_minitime1Lun Dec 15, 2014 1:35 am Scris de thats_life

» Suntem in aceeasi barca !
Dumnezeul meu ! Icon_minitime1Vin Dec 12, 2014 7:03 pm Scris de thats_life

» Despre Biblie !
Dumnezeul meu ! Icon_minitime1Mar Dec 02, 2014 11:55 am Scris de thats_life

» Omul in afara trupului
Dumnezeul meu ! Icon_minitime1Lun Aug 11, 2014 11:47 am Scris de thats_life

» Egoismul !
Dumnezeul meu ! Icon_minitime1Lun Iun 30, 2014 9:13 am Scris de thats_life

» BINELE SI RAUL SUNT EVALUATE DE ACTIUNILE INDIVIDULUI FATA DE SOCIETATE
Dumnezeul meu ! Icon_minitime1Sam Apr 12, 2014 11:20 am Scris de thats_life

» Despre iubire !
Dumnezeul meu ! Icon_minitime1Mar Feb 25, 2014 10:36 pm Scris de thats_life

» O singura inima,o singura minte.
Dumnezeul meu ! Icon_minitime1Mar Feb 04, 2014 8:08 pm Scris de thats_life

» Echilibru : Lumea materiala- Lumea spirituala
Dumnezeul meu ! Icon_minitime1Lun Ian 20, 2014 7:43 pm Scris de thats_life

Parteneri

forum gratuit



Conectare

Mi-am uitat parola


    Dumnezeul meu !

    thats_life
    thats_life
    Admin
    Admin


    Mesaje : 493
    Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

    Dumnezeul meu ! Empty Dumnezeul meu !

    Mesaj Scris de thats_life Lun Oct 01, 2012 2:29 am

    Dumnezeul pe care-l cunosc, Dumnezeul pe care-l iubesc, care este forţă ce
    emană din mine şi din împărăţia ce sunt, este un Dumnezeu al dragostei plenare, scutit de
    orice judecată. El este numai aceasta. Dumnezeu vă iubeşte cu o dragoste foarte mare, o
    dragoste ce depăseşte înţelegerea, căci El este viaţa care sunteţi, pământul pe care călcaţi,
    aerul pe care-l respiraţi. El este culoarea pielii voastre, frumuseţea ochilor voştri, dulceaţa
    mâinilor voastre. El este voi înşivă în orice moment al vieţii voastre, în toată gândirea, în toată
    fapta, până la ungherele cele mai ascunse ale sufletului vostru.



    Dumnezeu este o forţă care consumă totul şi este totul. El este vântul ce suflă
    peste ape, frunzele ce cresc şi apoi cad, simplitatea trandafirului, intens prin culoarea sa.
    Dumnezeu este îndrăgostitul, înlănţuiţii, copii care râd, părul cu reflexe de miere. El este
    Soarele ce răsare, steaua strălucitoare în noapte, Luna care merge pe cer în miezul nopţii.



    Dumnezeu este frumoasa insectă, pasărea umilă în zborul ei, neînsemnată şi umila rimă.
    Dumnezeu este mişcare şi culoare, sunet şi lumină. Dumnezeu este pasiune. Dumnezeu este
    dragoste. Dumnezeu este bucurie. Dumnezeu este tristete. Ceea ce este, tot ce este, este şi
    ceea ce numiti voi Dumnezeu Tatăl, totalitatea Vieţii, iubitorul de tot ceea ce există Dumnezeu
    nu este un personaj aparte, aşezat pe un tron şi care judecă viaţa întreagă. Dumnezeu este
    viaţa întreagă fiecare moment ce bate. El este ceea ce este continuu, etern.



    Credeţi voi că viaţa v-a judecat vreodată? Ea n-a făcut-o niciodată. Căci dacă
    Dumnezeu, care este ceea ce voi sunteţi, v-ar fi judecat pe voi sau pe oricine altcineva, cu
    siguranţă pe El însuşi s-ar fi judecat! Si de ce inteligenţa Supremă ar fi făcut asemenea lucru?
    Forţa Vitală pe care voi o numiţi Tatăl, nu are facultatea de a judeca. Căci viaţa nu
    este dotată cu personalitate, cu un egou capabil a percepe o parte din sine ca fiind ceea ce
    numim bun sau rău, drept sau greşit, perfect sau imperfect.



    Dumnezeu, prin El însuşi, este complet lipsit de bine sau de rău. El este complet
    lipsit de aspecte pozitive sau negative. El este total lipsit de perfecţiune, căci imperfecţiunea
    impune limite Vieţii Sale debordante, tot timpul în mişcare, tot timpul în transformare.
    Dumnezeu este, atât. Mult-iubitul vostru Părinte (Tată) nu este decât un lucru: este, ca astfel
    toate lucrurile să poată exprima viaţa care este Dumnezeu.



    Tatăl nu vede nici răul, nici greşeala: nu se vede decât pe El însuşi. Tatăl nu vede
    eşecul, El vede doar Fiinţa Sa în mişcare pentru totdeauna. Voi produceţi florile Vieţii şi chiar
    lucruri care dezonorează, şi Tatăl devine josnicia şi El devine florile, dar El nu judecă
    niciodată încercând să înţeleagă ce este inferior şi ce este superior. El este şi atât. Este bine
    că este aşa, căci dacă ar fi cu adevărat acest Dumnezeu creat de om nimeni n-ar vedea
    vreodată ceea ce se cheamă „Porţile Raiului”. Nimeni! Căci nimeni nu ar putea vreodată să
    satisfacă aşteptările acestui Dumnezeu creat de om.



    Dumnezeul pe care-l cunosc este fără limită. El este Fiinţa Supremă, totalitatea
    neîmpărţită a ceea ce este.
    thats_life
    thats_life
    Admin
    Admin


    Mesaje : 493
    Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

    Dumnezeul meu ! Empty Re: Dumnezeul meu !

    Mesaj Scris de thats_life Joi Noi 14, 2013 1:06 pm

    "Bine este să aştepţi în tăcere ajutorul Domnului.
    Este bine pentru om să poarte un jug în tinereţea lui.
    Să stea singur şi să tacă, pentru că Domnul i l-a pus pe grumaz;
    să-şi umple gura cu ţărână şi să nu-şi piardă nădejdea;
    să dea obrazul celui ce-l loveşte şi să se sature de ocări.
    Căci Domnul nu leapădă pentru totdeauna,
    Ci, când mâhneşte pe cineva, Se îndură iarăşi de el, după îndurarea Lui cea mare:
    căci El nu necăjeşte cu plăcere, nici nu mâhneşte bucuros pe copiii oamenilor.
    Când se calcă în picioare toţi prinşii de război ai unei ţări,
    când se calcă dreptatea omenească în faţa Celui Preaînalt,
    când este nedreptăţit un om în pricina lui, nu vede Domnul?
    Cine a spus, şi s-a întâmplat ceva fără porunca Domnului?
    Nu iese din gura Celui Preaînalt răul şi binele?"


    Chiar dacă ştim că există o singură forţă care acţionează în vieţile noastre, în ciuda acestui lucru, dacă vedem ceva ce nu ne place, dacă trăim experienţa a ceva nedorit, uităm imediat că viziunea noastră, gândurile, dorinţele şi emoţiile noastre sunt controlate şi modelate de Creator. Dimpotrivă, credem că suntem independenţi.

    Un sentiment, o acţiune sau un gând, care sunt ieşite din comun şi nu vin în întâmpinarea aşteptărilor mele, sunt de ajuns pentru ca eu să nu mai fiu gata să conectez evenimentul respectiv cu Creatorul. Pot să menţin conexiunea cu El doar dacă am o părere bună despre El, şi invers, momentul în care am o părere proastă despre El ne separă; deci, mă gândesc la o altă forţă şi o atribui celorlalţi oameni, mie însumi, naturii, dar nu unicei Surse.

    Totuşi, mai târziu, mă întorc din nou şi mă gândesc la unica putere care acţionează în interiorul a tot. Astfel învăţăm să legăm toate stările şi absolut totul de Creator.

    El trezeşte în noi diferite stări neplăcute pentru ca, în ciuda şi deasupra separării, să ne conectăm cu El astfel încât nu vom fi dependenţi de sentimentele noaste, de înţelegerea noastră, dar vom vrea să ne conectăm cu emoţia şi puterea Lui.

    O persoană nu are altă corectare, decât să atribuie toate momentele prin care trece acum sau prin care va trece, direct Creatorului. Astfel, ea justifică creaţia pentru că toate lumile şi toate timpurile au fost create numai pentru a forma în interiorul unei persoane sentimentul Creatorului.

    Totul este modelat numai pentru a ne dirija pe noi spre descoperirea Creatorului.

      Data/ora curentă este: Mier Mai 15, 2024 8:05 pm