La capatul drumului catre tine...ma vei gasi pe mine !

Bine ati venit !

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

La capatul drumului catre tine...ma vei gasi pe mine !

Bine ati venit !

La capatul drumului catre tine...ma vei gasi pe mine !

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cuvinte-cheie

Ultimele subiecte

» Jurnal thats_life ( eddy)
Despre Biblie ! Icon_minitime1Lun Dec 15, 2014 1:35 am Scris de thats_life

» Suntem in aceeasi barca !
Despre Biblie ! Icon_minitime1Vin Dec 12, 2014 7:03 pm Scris de thats_life

» Despre Biblie !
Despre Biblie ! Icon_minitime1Mar Dec 02, 2014 11:55 am Scris de thats_life

» Omul in afara trupului
Despre Biblie ! Icon_minitime1Lun Aug 11, 2014 11:47 am Scris de thats_life

» Egoismul !
Despre Biblie ! Icon_minitime1Lun Iun 30, 2014 9:13 am Scris de thats_life

» BINELE SI RAUL SUNT EVALUATE DE ACTIUNILE INDIVIDULUI FATA DE SOCIETATE
Despre Biblie ! Icon_minitime1Sam Apr 12, 2014 11:20 am Scris de thats_life

» Despre iubire !
Despre Biblie ! Icon_minitime1Mar Feb 25, 2014 10:36 pm Scris de thats_life

» O singura inima,o singura minte.
Despre Biblie ! Icon_minitime1Mar Feb 04, 2014 8:08 pm Scris de thats_life

» Echilibru : Lumea materiala- Lumea spirituala
Despre Biblie ! Icon_minitime1Lun Ian 20, 2014 7:43 pm Scris de thats_life

Parteneri

forum gratuit



Conectare

Mi-am uitat parola


3 participanți

    Despre Biblie !

    thats_life
    thats_life
    Admin
    Admin


    Mesaje : 493
    Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

    Despre Biblie ! Empty Despre Biblie !

    Mesaj Scris de thats_life Joi Aug 09, 2012 11:35 am

    Radacina povestii biblice este revelatia Fortei Superioare in om, si nu religia care prezinta asta ca pe o naraţiune. Nimeni si niciodata nu poate garanta ca detine dreptul asupra Creatorului. Din contra: fiecare persoana il poate descoperi pe Creator, pentru sine, in sine.

    Primul pas pentru a face acest lucru este momentul in care simtim ca exista ceva in noi care trebuie corectat.Acesta este motivul pentru care trebuie sa ne schimbam atitudinea, atunci cand ne referim la Biblie(Tora) Scopul nu este de a memora toate cuvintele, ci de a le simţi in interior, in sinele nostru.

    Sa presupunem ca cineva a memorat intregul Talmud (Sistemul complex de studiu al Bibliei, care include si Tora).Credeti ca acest lucru inseamna ca el si-a corectat o parte din suflet? El va trebui sa se intoarca in acesta lume, intr-o noua incarnare, ca si cand, nu a ar fi facut nimic in aceasta viata. Este mai bine sa cunosti doar o singura invatatura, corectandu-te pe tine insuti, pentru a atinge aceasta particica de intelepciune- de a o simţi in interiorul tau. Acest lucru este mult mai valoros, decat o mie de pagini memorate din Talmud.

    De aceea, nu trebuie sa privim cu timiditate trimiterile la Biblie si interpretarile inteleptilor, asupra ei; trebuie sa intelegem, pur si simplu despre ce anume vorbeste ea.


    De exemplu, cartea Psalmilor este citita de oameni din intreaga lume, si asa sunt si cele cinci carti din Tora. Aceste texte sunt, mai mult sau mai putin, familiare, cunoscute de toata lumea. Trebuie doar sa explicam Sensul Lor Real, si persoana va vedea ca acestea vin de la sursa originara. Aceasta sursa apartine intregii umanitati si contine metoda de corectare a sufletului.


    Daca o persoana nu se foloseste de Lumina de reformare cuprinsa in Biblie, acea persoana nu are Biblia-Tora-Lumina. Tot ce are este o simpla carte cu cuvinte tiparite in ea.
    Lisih
    Lisih


    Mesaje : 68
    Puncte : 70
    Reputatie : 2
    Data de inscriere : 02/09/2012
    Varsta : 27
    Localizare : Shielia

    Despre Biblie ! Empty Re: Despre Biblie !

    Mesaj Scris de Lisih Dum Sept 02, 2012 6:50 pm

    Biblia a fost tradusa in multe limbi!Nu ma pronunt decat asupra unei traduceri in romaneste.Este vorba despre traducerea lui Cornilescu.Este una dintre ceke mai nerusinate falsificari prin traducere a sensului multor pasaje din Biblie...si ca atare ,nu se poate folosi decat pt ...a dezinforma!
    thats_life
    thats_life
    Admin
    Admin


    Mesaje : 493
    Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

    Despre Biblie ! Empty Re: Despre Biblie !

    Mesaj Scris de thats_life Lun Sept 03, 2012 11:51 am

    Lisih a scris:Biblia a fost tradusa in multe limbi!Nu ma pronunt decat asupra unei traduceri in romaneste.Este vorba despre traducerea lui Cornilescu.Este una dintre ceke mai nerusinate falsificari prin traducere a sensului multor pasaje din Biblie...si ca atare ,nu se poate folosi decat pt ...a dezinforma!


    Recomanda`mi o Biblie(ma refer la traducere) pe care o admiti .
    Cerandu`ti asta sa nu crezi ca nu sunt de acord cu ce spui mai sus . Smile
    Lisih
    Lisih


    Mesaje : 68
    Puncte : 70
    Reputatie : 2
    Data de inscriere : 02/09/2012
    Varsta : 27
    Localizare : Shielia

    Despre Biblie ! Empty Re: Despre Biblie !

    Mesaj Scris de Lisih Joi Sept 06, 2012 8:07 am

    Cea mai corecta biblie in romaneste ca traducere este cea a lui Anania,dar paradoxal ,nu e utilizata de ortodocsi in cult!Cunosc oarecum greaca veche ,latina si aramaica,dar nu din perspectiva religioasa!De aceea pot compara texte vechi cu traduceri!
    thats_life
    thats_life
    Admin
    Admin


    Mesaje : 493
    Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

    Despre Biblie ! Empty Re: Despre Biblie !

    Mesaj Scris de thats_life Vin Sept 07, 2012 6:38 pm

    Lisih a scris:Cea mai corecta biblie in romaneste ca traducere este cea a lui Anania,dar paradoxal ,nu e utilizata de ortodocsi in cult!Cunosc oarecum greaca veche ,latina si aramaica,dar nu din perspectiva religioasa!De aceea pot compara texte vechi cu traduceri!


    Poti sa imi dai un exemplu concret de un verset din Biblie care este total eronat fata de traducerea Bibliei lui Anania? Un verset care este tradus gresit si care te indeparteaza de intelesul adevarat al versetului in sine ?
    Lisih
    Lisih


    Mesaje : 68
    Puncte : 70
    Reputatie : 2
    Data de inscriere : 02/09/2012
    Varsta : 27
    Localizare : Shielia

    Despre Biblie ! Empty Re: Despre Biblie !

    Mesaj Scris de Lisih Sam Sept 08, 2012 4:59 am

    Sa incerc cu ceva mai putin cunoscut;
    Isaia21;9
    Anania


    şi, iată, el vine mânând o caretă cu doi cai înhămaţi
    şi, răspunzând, a zis:
    „A căzut, a căzut Babilonul;
    şi toate chipurile lui şi toţi idolii lui zdrobiţi au fost la pământ!“


    Cornilescu


    9. Şi iată că a venit călărime şi călăreţi doi câte doi." Apoi a luat iarăşi cuvântul, şi a zis: "A căzut, a căzut Babilonul, şi toate icoanele dumnezeilor lui sunt sfărâmate la pământ!"


    In textele vechi se cuvantul fesel care inseamna chip cioplit!Cornilescu traduce cu icoana pt a falsifica.Problema este insa ca in textele vechi exista cuvantul temuna care inseamna icoana,asemanare etc!
    Dar in acest verset nu exista cuvantul temuna ci fesel!
    si mai traduce gresit idol cu dumnezeii!


    Deci cam asta face Cornilescu!As putea sa iti indic cateva mii de versete falsificate in traducere de raspopitul Cornilescu!
    thats_life
    thats_life
    Admin
    Admin


    Mesaje : 493
    Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

    Despre Biblie ! Empty Re: Despre Biblie !

    Mesaj Scris de thats_life Sam Sept 08, 2012 10:13 am

    Lisih a scris:Sa incerc cu ceva mai putin cunoscut;
    Isaia21;9
    Anania


    şi, iată, el vine mânând o caretă cu doi cai înhămaţi
    şi, răspunzând, a zis:
    „A căzut, a căzut Babilonul;
    şi toate chipurile lui şi toţi idolii lui zdrobiţi au fost la pământ!“


    Cornilescu


    9. Şi iată că a venit călărime şi călăreţi doi câte doi." Apoi a luat iarăşi cuvântul, şi a zis: "A căzut, a căzut Babilonul, şi toate icoanele dumnezeilor lui sunt sfărâmate la pământ!"


    In textele vechi se cuvantul fesel care inseamna chip cioplit!Cornilescu traduce cu icoana pt a falsifica.Problema este insa ca in textele vechi exista cuvantul temuna care inseamna icoana,asemanare etc!
    Dar in acest verset nu exista cuvantul temuna ci fesel!
    si mai traduce gresit idol cu dumnezeii!


    Deci cam asta face Cornilescu!As putea sa iti indic cateva mii de versete falsificate in traducere de raspopitul Cornilescu!


    Pe mine ma interesa de fapt daca prin traducerea gresita ,intentionat sau nu, a unor cuvinte ca : idoli in loc de dumnezei sau invers etc ,schimba cu ceva intelesul ascuns ,simbolic ,duhovnicesc al versetului in sine.
    Explica`mi daca poti si daca vrei desigur intelesul duhovnicesc al versetului care l-ai dat exemplu mai sus .
    Ca sa inteleg si eu cat de mult schimba inlocuirea cuvantului idoli cu dumnezei,invatatura adanca a acestui verset.
    Lisih
    Lisih


    Mesaje : 68
    Puncte : 70
    Reputatie : 2
    Data de inscriere : 02/09/2012
    Varsta : 27
    Localizare : Shielia

    Despre Biblie ! Empty Re: Despre Biblie !

    Mesaj Scris de Lisih Sam Sept 08, 2012 10:46 pm

    Crezi ca am de gand sa fact pt stine studiu de dogmatica crestina?Eroarea este ca in babilon erau icoan ale divolilor pe care ii credeau dumnezei iar cornilescu da sensul ca dumnezeii lor erau chipuri cioplite,adica chiar in babilon.Ori asta altereaza ideia de Dumnezeu.Dupa cornilescu Dumnezeii erau doar in loc determinat.nu omniprezenti!Dupa Cornilescu idolii ,adica diavolii au fost distrusi ca falsi dumnezeu,ceea ce este in contradictie cu biblia care sustine ca divolii vor fi distrusi doar dupa parusie,pe cand textul real sustine ca numai imaginea lor in acel loc a fost distrusa!
    dar nu am de gand sa fac cu tine lectii de dogmatica crestina .Mai cauta singur!
    thats_life
    thats_life
    Admin
    Admin


    Mesaje : 493
    Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

    Despre Biblie ! Empty Re: Despre Biblie !

    Mesaj Scris de thats_life Dum Sept 09, 2012 1:24 am

    Lisih a scris:Crezi ca am de gand sa fact pt stine studiu de dogmatica crestina?Eroarea este ca in babilon erau icoan ale divolilor pe care ii credeau dumnezei iar cornilescu da sensul ca dumnezeii lor erau chipuri cioplite,adica chiar in babilon.Ori asta altereaza ideia de Dumnezeu.Dupa cornilescu Dumnezeii erau doar in loc determinat.nu omniprezenti!Dupa Cornilescu idolii ,adica diavolii au fost distrusi ca falsi dumnezeu,ceea ce este in contradictie cu biblia care sustine ca divolii vor fi distrusi doar dupa parusie,pe cand textul real sustine ca numai imaginea lor in acel loc a fost distrusa!
    dar nu am de gand sa fac cu tine lectii de dogmatica crestina .Mai cauta singur!


    Deci nu am nici o sansa se te am de profesoara,nu ? Smile
    Cine spune ca trebuie sa faci lectii cu mine ? Vroiam doar sa vad cum pui problema ,cum vezi tu lucrurile,cum le intelegi ce anume stii .
    Nu vrei sa imi impartasesti bagajul tau de cunostinte ? Vrei sa le tii numai pentru tine Ionela ? Zic bine? Asta e numele tau ?
    Si totusi nu mi-ai spus nimic despre intelesul duhovnicesc al acelui verset. Sper sa o faci totusi intr`un final.
    Multumesc anticipat.


    Smile
    Lisih
    Lisih


    Mesaje : 68
    Puncte : 70
    Reputatie : 2
    Data de inscriere : 02/09/2012
    Varsta : 27
    Localizare : Shielia

    Despre Biblie ! Empty Re: Despre Biblie !

    Mesaj Scris de Lisih Dum Sept 09, 2012 5:34 am

    eu sunt romano-polinezana.Tata a fost romana iar mama arborigena(nu e o rusine ci chiar o mandrie mai mare decat ceea de a fi europeana)din polinezia franceza Instrutia gimnaziala si liceeala am facut-o intro misiune engleza.Licenta in tailanda in pescuit marin!Eu am ramas la vechhea religie a tribului mamei ,care este foarte asemnatoare cu cea din sactuarele subterane din romania.Noi utilizam o matematica,si mai ales geometrie,mult mai avansate decat ale culturii clasice!Am invatat romaneste ca autodidacta si cu ajutorul unui herac
    lisih e numele pe care mi l-aqu dat arborigenii si inseamna ghera!
    thats_life
    thats_life
    Admin
    Admin


    Mesaje : 493
    Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

    Despre Biblie ! Empty Re: Despre Biblie !

    Mesaj Scris de thats_life Dum Sept 09, 2012 11:14 am

    Lisih a scris:eu sunt romano-polinezana.Tata a fost romana iar mama arborigena(nu e o rusine ci chiar o mandrie mai mare decat ceea de a fi europeana)din polinezia franceza Instrutia gimnaziala si liceeala am facut-o intro misiune engleza.Licenta in tailanda in pescuit marin!Eu am ramas la vechhea religie a tribului mamei ,care este foarte asemnatoare cu cea din sactuarele subterane din romania.Noi utilizam o matematica,si mai ales geometrie,mult mai avansate decat ale culturii clasice!Am invatat romaneste ca autodidacta si cu ajutorul unui herac
    lisih e numele pe care mi l-aqu dat arborigenii si inseamna ghera!


    Asta este intr`adevar interesant. Si cum de ai ajuns tocmai pe forumul acesta?
    Lisih
    Lisih


    Mesaje : 68
    Puncte : 70
    Reputatie : 2
    Data de inscriere : 02/09/2012
    Varsta : 27
    Localizare : Shielia

    Despre Biblie ! Empty Re: Despre Biblie !

    Mesaj Scris de Lisih Dum Sept 09, 2012 5:10 pm

    Am venit de ceva timp inRomania si intr-o seara am dat cautare pe forumuri romanesti si asta avea un titlu mai interesant in acel moment!am dat clic pe asta si am venit aici!Suntem vreo 14 fete si cinci baieti romano polinezieni care am venit acasa.A fost un grup de marinari romani care s-au stabilit pe insua nostra dar dupa dupa un timp au plecat pe mare iar si au murit intr-un naufragiu in apele Somaliei.Mamele nastre au acceptat sa fim educati toti copii de o misiune catolica engleza.Dar pe la 14 ani au devenit foarte insistenti sa primim botez catolic .noi insa am ramas in religia mamelor noastre,fiind fiinte libere ale pamantului si oceanului plamaditi de cer.Asta a dat conflict si cu ajutorul unor evrei negri bogati am ajuns in Romania,unde nimeni nu ne impune vreo religie!Avem si rude aici si tutoare!Multi dintre (Poate chiar toate,nu mai retin}noi am mai fost in tara cu tati si mame in vizita si am ramas intabere pe valea cerbilor unde erau niste pesteri de unde se intra in niste sactuare subterane din vremea regelui dac Durras.Am sta si ne-au instruit niste barbosi in religia veche a neamului tatilor nostrii.Dar asta era pe la 5 ani si au ramas amintiri incomplete!Am stat o vara acolo fara parinti.Toamna ne-au luat si am revenit la prins scoici pt ca anotimpurile sunt invers aici cu acolo!
    thats_life
    thats_life
    Admin
    Admin


    Mesaje : 493
    Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

    Despre Biblie ! Empty Re: Despre Biblie !

    Mesaj Scris de thats_life Dum Sept 09, 2012 5:49 pm

    Lisih a scris:Am venit de ceva timp inRomania si intr-o seara am dat cautare pe forumuri romanesti si asta avea un titlu mai interesant in acel moment!am dat clic pe asta si am venit aici!Suntem vreo 14 fete si cinci baieti romano polinezieni care am venit acasa.A fost un grup de marinari romani care s-au stabilit pe insua nostra dar dupa dupa un timp au plecat pe mare iar si au murit intr-un naufragiu in apele Somaliei.Mamele nastre au acceptat sa fim educati toti copii de o misiune catolica engleza.Dar pe la 14 ani au devenit foarte insistenti sa primim botez catolic .noi insa am ramas in religia mamelor noastre,fiind fiinte libere ale pamantului si oceanului plamaditi de cer.Asta a dat conflict si cu ajutorul unor evrei negri bogati am ajuns in Romania,unde nimeni nu ne impune vreo religie!Avem si rude aici si tutoare!Multi dintre (Poate chiar toate,nu mai retin}noi am mai fost in tara cu tati si mame in vizita si am ramas intabere pe valea cerbilor unde erau niste pesteri de unde se intra in niste sactuare subterane din vremea regelui dac Durras.Am sta si ne-au instruit niste barbosi in religia veche a neamului tatilor nostrii.Dar asta era pe la 5 ani si au ramas amintiri incomplete!Am stat o vara acolo fara parinti.Toamna ne-au luat si am revenit la prins scoici pt ca anotimpurile sunt invers aici cu acolo!
    Ma mir ca ai gasit tu tocmai formul asta care ....crede`ma ,nu il gasesti usor prin paginile de cautare .
    Iti dai seama ca ma incearca indoaiala Smile
    Si unde anume in Romania esti ? Care e viata ta ? Cu ce te ocupi acum ?
    Lisih
    Lisih


    Mesaje : 68
    Puncte : 70
    Reputatie : 2
    Data de inscriere : 02/09/2012
    Varsta : 27
    Localizare : Shielia

    Despre Biblie ! Empty Re: Despre Biblie !

    Mesaj Scris de Lisih Dum Sept 09, 2012 9:37 pm

    Mira-te!e problema ta!Eu am mai descoperit cateva forumuri!Dupa ce termini de mirat poate plec!nu imi place sa fiu unde nu sunt dorita!
    thats_life
    thats_life
    Admin
    Admin


    Mesaje : 493
    Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

    Despre Biblie ! Empty Re: Despre Biblie !

    Mesaj Scris de thats_life Dum Sept 09, 2012 11:25 pm

    Lisih a scris:Mira-te!e problema ta!Eu am mai descoperit cateva forumuri!Dupa ce termini de mirat poate plec!nu imi place sa fiu unde nu sunt dorita!
    Pai in acest caz ar trebui sa ma mir cat mai mult posibil ,asa te tin mai mult pe aici.
    Imi rezerv dreptul de a ma mira de ceva anume,de a pune sub semnul intrebarii anumite lucruri ,nu vad de ce te-ar deranja treaba asta .
    Treaba asta cu Polinezia ,cu naufragiile ....imi suna a basme de Falticeni.


    Te deranjeaza daca nu cred ce imi spui ?

    Nu ar trebui ,asta este fix problema mea daca te cred sau nu .


    Daca prin felul meu de exprimare tu intelegi ca de fapt eu nu te doresc a fi aici ,e problema ta .Este o interpretare pe care o dai tu .
    Daca voi fi de acord cu tot ce spui tu,te vei simti mai dorita ?



    Ma bucur ca esti ,si nu pentru ca aveam neaparat nevoie de cineva pe aici . Daca as fi vrut asta ,cred ca mi-as fi batut capul un pic si aveam destui membri pe forum.


    Deci ,daca tot ai ajuns aici ,eu zic sa intervii in orice subiect doresti,fii libera in exprimare ,iti garantez ca nu vei fi cenzurata in niciun fel. Smile
    Lisih
    Lisih


    Mesaje : 68
    Puncte : 70
    Reputatie : 2
    Data de inscriere : 02/09/2012
    Varsta : 27
    Localizare : Shielia

    Despre Biblie ! Empty Re: Despre Biblie !

    Mesaj Scris de Lisih Lun Sept 10, 2012 2:24 am

    Era ceva postat aici desppre falticeni..un oras din Romania care a dat lumii cele mai marenumar de personalitati pe metru patrat!Unde a disparut?
    Lisih
    Lisih


    Mesaje : 68
    Puncte : 70
    Reputatie : 2
    Data de inscriere : 02/09/2012
    Varsta : 27
    Localizare : Shielia

    Despre Biblie ! Empty Re: Despre Biblie !

    Mesaj Scris de Lisih Lun Sept 10, 2012 2:31 am

    Acum a revenit!M-ai localizat bine?Dar orasul este totusi important si pt crearea statului Israel!si inca pt mai cate!ma voi documenta in seara asta!
    Ca sa nu te incomodeze curiozitatea ar trebui sa stii ca acei marinari erau din zona arges si unul de pe la orhei,undeva peste prut!
    thats_life
    thats_life
    Admin
    Admin


    Mesaje : 493
    Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

    Despre Biblie ! Empty Re: Despre Biblie !

    Mesaj Scris de thats_life Lun Sept 10, 2012 11:04 am

    Lisih a scris:
    Ca sa nu te incomodeze curiozitatea ar trebui sa stii ca acei marinari erau din zona arges si unul de pe la orhei,undeva peste prut!


    Ca sa nu ma incomodeze curiozitatea ? Smile
    Ce texte ai in tine ...Smile
    Nu m-a incomodat niciodata.Oricum iti multmesc pentru rabdarea ,amabilitatea cu care imi potolesti curiozitatile.
    thats_life
    thats_life
    Admin
    Admin


    Mesaje : 493
    Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

    Despre Biblie ! Empty Re: Despre Biblie !

    Mesaj Scris de thats_life Lun Sept 10, 2012 11:08 am

    Lisih a scris:
    Ca sa nu te incomodeze curiozitatea ar trebui sa stii ca acei marinari erau din zona arges si unul de pe la orhei,undeva peste prut!


    Si poate imi spui ce este cu acest "ar trebui sa stii" .
    Cum adica ar trebui ?
    Suna de parca ar fi vorba de niste notiuni elementare pe care trebuie sa le cunoasca oricine.
    Smile
    Lisih
    Lisih


    Mesaje : 68
    Puncte : 70
    Reputatie : 2
    Data de inscriere : 02/09/2012
    Varsta : 27
    Localizare : Shielia

    Despre Biblie ! Empty Re: Despre Biblie !

    Mesaj Scris de Lisih Lun Sept 10, 2012 4:25 pm

    una dintre noi e a doua luptatoare de thai-dju pe bursa asiatica!Biogrfia ei a fost mult posibilitate de castig pt televiziuni si in paralel si a nostra.
    thats_life
    thats_life
    Admin
    Admin


    Mesaje : 493
    Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

    Despre Biblie ! Empty Re: Despre Biblie !

    Mesaj Scris de thats_life Lun Sept 10, 2012 7:52 pm

    Calea spirituala a omului ,incepand cu etapa initiala si pana reuniunea cu Creatorul,prin echivalarea insusirilor,cuprinde anumite etape,trepte .
    Fiecare gradatie confera omului care se afla la nivelul ei o anumita capacitate de a influenta,de a darui .
    Toti cei aflati pe aceeasi treapta ,au aceeasi capacitate de a darui.Adica senzorii spirituali ai tuturor celor aflati pe aceeasi treapta sunt identici.


    Exact din aceeasi cauza cei care studiaza cartile sfinte vor intelege cele citite doar in masura in care vor fi atins treapta despre care scrie autorul cartii.
    Numai egalarea dintre sentimentele si capacitatea de a darui a celor doi permite a intelege cele citite .


    Pentru cei care patrund numai nivelul lumii acesteia,Biblia reprezinta numai o carte de legislatii si descrieri istorice ,descriind comportarea oamenilor in lumea noastra.
    Cu cat inainteaza mai mult pe calea spirituala cu atat li se dezvaluie mai complex tabloul actionarii Creatorului.
    Aceste actiuni se afla inapoia fiecarui obiect ,a numelor obiectelor si actiunilor obiectelor din lumea aceasta .
    Lisih
    Lisih


    Mesaje : 68
    Puncte : 70
    Reputatie : 2
    Data de inscriere : 02/09/2012
    Varsta : 27
    Localizare : Shielia

    Despre Biblie ! Empty Re: Despre Biblie !

    Mesaj Scris de Lisih Lun Sept 10, 2012 8:22 pm

    Tu care te pretinzi ca stii biblia ,cum poti emite asemenea idei care au mai mult de a face cu budismulTtu vorbesti de contopire cu Dumnezeu ca budistii despre Nirvana.
    Pe de alta parte tu vorbesti de echivalarea insusirilor cu cele ale Creatorul in mod eretic,non biblic.Creatorul este unic si se manifesta prin insusirile Sale unice.


    Deci creatura nu isi poate echivala inusirile cu ale Unicului Creator.pt ca ar dubla Creatorul prin insusiri.Dar Creatorul este axiomatic Unic si ca atare ideia de a fi egal cu el prin echivalarea insusirilor este falsa.Daca vrei sa ma raportez la crestinism atunci tu afirmi luciferismul,pt ca ingerul cel mai inalt a gandit sa isi achivaleze insusirile cu ale lui Dumnezeu si sa fie egal cu el.In dogmatica crestina acesta afost sanctionat si a devenit seful diavolior.
    thats_life
    thats_life
    Admin
    Admin


    Mesaje : 493
    Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

    Despre Biblie ! Empty Re: Despre Biblie !

    Mesaj Scris de thats_life Lun Sept 10, 2012 8:35 pm

    Lisih a scris:Tu care te pretinzi ca stii biblia ,cum poti emite asemenea idei care au mai mult de a face cu budismulTtu vorbesti de contopire cu Dumnezeu ca budistii despre Nirvana.
    Pe de alta parte tu vorbesti de echivalarea insusirilor cu cele ale Creatorul in mod eretic,non biblic.Creatorul este unic si se manifesta prin insusirile Sale unice.


    Deci creatura nu isi poate echivala inusirile cu ale Unicului Creator.pt ca ar dubla Creatorul prin insusiri.Dar Creatorul este axiomatic Unic si ca atare ideia de a fi egal cu el prin echivalarea insusirilor este falsa.Daca vrei sa ma raportez la crestinism atunci tu afirmi luciferismul,pt ca ingerul cel mai inalt a gandit sa isi achivaleze insusirile cu ale lui Dumnezeu si sa fie egal cu el.In dogmatica crestina acesta afost sanctionat si a devenit seful diavolior.
    Deodata ai inceput sa te exprimi f coerent draga Gheara . Smile
    Parca nu ai mai fi aceeasi persoana .



    Mai ai timp sa iti schimbi parerile legat de ce am spus mai sus .
    Lisih
    Lisih


    Mesaje : 68
    Puncte : 70
    Reputatie : 2
    Data de inscriere : 02/09/2012
    Varsta : 27
    Localizare : Shielia

    Despre Biblie ! Empty Re: Despre Biblie !

    Mesaj Scris de Lisih Mar Sept 11, 2012 12:13 am

    Am spus ca am fost instruita cand eram mica de un heraclid de la voi.Ca atare pot conversa de la egala la egal si cu un prunc care se exprimacu cateva cuvinte si cu cei maimari filozofi.eu sunt Gheara(Lisih}fica pamantului si a oceanului ,plamadita de cer..Sunt o fiinta libera care scult doar de legile lui Io.Si in Romania a stapanit demult legile lui Io.voevozii vostri puneau ca un titlu mai deseama decat al imparatilor faptul ca sunt urmasii legilor lui Io.


    Io Stafan Voevod
    Io Mircea
    Io Mihaly


    etc.




    Adica mai inainte eram incoerenta,adica dusa cu pluta!1111Cred ca mi se zburleste atitudinea!
    thats_life
    thats_life
    Admin
    Admin


    Mesaje : 493
    Puncte : 784
    Reputatie : 18
    Data de inscriere : 12/07/2012
    Localizare : Daca ma cauti..ma vei gasi in inima ta !

    Despre Biblie ! Empty Re: Despre Biblie !

    Mesaj Scris de thats_life Mar Sept 11, 2012 5:08 am

    Lisih a scris:Am spus ca am fost instruita cand eram mica de un heraclid de la voi.Ca atare pot conversa de la egala la egal si cu un prunc care se exprimacu cateva cuvinte si cu cei maimari filozofi.eu sunt Gheara(Lisih}fica pamantului si a oceanului ,plamadita de cer..Sunt o fiinta libera care scult doar de legile lui Io.Si in Romania a stapanit demult legile lui Io.voevozii vostri puneau ca un titlu mai deseama decat al imparatilor faptul ca sunt urmasii legilor lui Io.


    Io Stafan Voevod
    Io Mircea
    Io Mihaly


    etc.




    Adica mai inainte eram incoerenta,adica dusa cu pluta!1111Cred ca mi se zburleste atitudinea!


    Ma trec fiorii !
    Parca ai fi un spirit razboinic !
    Smile

    Continut sponsorizat


    Despre Biblie ! Empty Re: Despre Biblie !

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Joi Mai 16, 2024 12:08 am